Co zrobić, jeśli nie otrzymamy formularza PIT -11?

Pit 37 to najbardziej popularny formularz, który wypełnia większość podatników. Należy go wypełnić wówczas, gdy w danym roku podatkowym uzyskaliśmy jakikolwiek dochód. Podstawą do wypełnienia formularza PIT – 37 jest formularz PIT -11. Każda osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę, umowy zlecenia lub umowy o dzieło powinna w stosownym terminie otrzymać taki druk od swojego pracodawcy.

W przypadku osób, które są zatrudnione w jednym miejscu, sprawa jest dosyć prosta, ponieważ otrzymają one tylko jeden PIT -11. Sytuacja nieco się komplikuje, jeśli ktoś jest freelancerem i najczęściej wykonuje swoją pracę na umowę o dzieło. Może się zdarzyć, że w danym roku wykonamy kilkanaście zleceń dla różnych firm, wtedy każda z nich jest zobowiązana wysłać nam PIT – 11. Przystępując do wypełniania formularza PIT 37 on-line musimy wówczas zsumować wszystkie przychody uzyskane u kilku pracodawców.

Płatnik, czyli nasz pracodawca, ma obowiązek przesłać po jednym egzemplarzu PIT – 11 do Urzędu Skarbowego oraz do podatnika, czyli swojego pracownika. Jeśli więc w roku 2014 uzyskaliśmy dochód z tytułu zatrudnienia, wówczas czekamy na PIT – 11 do 28 lutego 2015. Jeśli po tym terminie nie otrzymamy należnego nam druku, który jest podstawą rozliczenia podatkowego, powinniśmy zgłosić to naszemu pracodawcy. Co, jeśli mimo naszej prośby nie otrzymaliśmy rozliczenia? Otóż brak doręczenia przez pracodawcę PIT-11 nie zwalnia nas od konieczności złożenia zeznania podatkowego. Wówczas wypełniając zeznanie, możemy dołączyć do niego kopię pisma wzywającą płatnika do przekazania nam informacji o naszych dochodach. Najlepiej więc, jeśli taką prośbę wyślemy do pracodawcy listem poleconym. Dla Urzędu Skarbowego będzie to niezbity dowód, że jako podatnicy nie zaniedbaliśmy swoich obowiązków. Załącznik wraz z zeznaniem podatkowym należy dostarczyć do Urzędu osobiście lub nadać litem poleconym.

Oczywiście możemy również zdecydować o tym, by to nasz pracodawca dokonał za nas rozliczenia rocznego. Swoją wolę wyrażamy składając w wyznaczonym terminie formularz PIT-12. Płatnik (zakład pracy lub organ rentowy) rozlicza wówczas podatnika za pomocą formularza PIT  – 40 lub PIT – 40A. I wtedy, właśnie taką deklarację roczną otrzymamy pocztą do końca lutego 2015 roku.