Ulgi i odliczenia do podatku, z których możesz skorzystać

Ulgi i odliczenia podatkowe to temat, który powinien zainteresować każdego podatnika. Często zdarza się bowiem, że wysyłamy zeznanie podatkowe nie uwzględniając na przykład ulgi, która nam się należy. Zazwyczaj jest to błąd wynikający z niewiedzy podatnika. Tymczasem jest to wiedza, która może nam przynieść wymierne korzyści finansowe. Najpopularniejsza ulga, z której korzystają podatnicy w Polsce, to tak zwana ulga na dzieci. Możemy z niej skorzystać jeśli rozliczamy się według skali podatkowej. Ulga przysługuje nam na każde małoletnie dziecko, którego jesteśmy rodzica lub opiekunami prawnymi. Również w sytuacji, gdy dziecko przebywało w rodzinie zastępczej, jego opiekunowi mogą skorzystać z ulgi podatkowej. W przypadku dzieci pełnoletnich jest to możliwe, musi być jednak spełniony jeden podstawowy warunek – dziecko uczy się pozostaje na naszym utrzymaniu. W praktyce oznacza to, że jeśli pełnoletnie  dziecko uzyska dochód, ponieważ na przykład pracowało w wakacje za granicą, wówczas tracimy prawo do ulgi podatkowej. Kwota odliczana na każde dziecko za rok 2013 to 92,67 zł za każdy miesiąc. Pamiętajmy, że od 1 stycznia 2013 r. zasady korzystania z ulgi prorodzinnej ulegną znacznym zmianom.

O czym należy wiedzieć wypełniając pity 2014? Otóż rodzice, którzy wychowują więcej niż jedno dziecko, mogą liczyć na wyższą ulgę. Natomiast dla osób, które wychowują jedno dziecko zostaną wprowadzone limity dochodów, będące podstawą odliczenia ulgi. Należy również wziąć pod uwagę fakt, że roczne kwoty odliczenia dotyczą obojga rodziców, czy też opiekunów, pozostających w związku małżeńskim.

Drugą w kolejności ulgą, z której korzysta większość podatników jest ulga na wydatki poniesione przez podatnika z tytułu użytkowania sieci Internet w lokalu lub budynku będącym miejscem zamieszkania podatnika. Niestety obecnie korzystanie z formy ulgi podatkowej zostało mocno ograniczone. W praktyce oznacza to, że z ulgi możemy skorzystać wyłącznie przez dwa następujące bezpośrednio po sobie lata podatkowe. O tym, co jeszcze podatnik może odliczyć od podatku dowiedzą się Państwo w następnym artykule.