Zwrot podatku – szybciej przez internet

Roczna deklaracja podatkowa to obowiązek każdego, kto w danym roku podatkowym uzyskał jakikolwiek przychód. Oczywiście nie musimy rozliczać się z fiskusem, jeśli w danym roku nasz przychód wyniósł 0 złotych. Jeśli składamy PIT po raz pierwszy, warto wiedzieć, jakie są podstawowe zasady rozliczenia oraz w jaki sposób można złożyć zeznanie podatkowe. Przede wszystkim nie ma znaczenia, jak wielka była kwota przychodu. Nawet jeśli zarobiliśmy 100 zł na umowę o dzieło, musimy na koniec roku podatkowego rozliczyć się z fiskusem.  Oczywiście, jeżeli podatnik zarobił mniej niż wynosi wartość tzw. kwoty wolnej od podatku, wówczas otrzyma zwrot zaliczki pobranej na tenże podatek. Czyli, jeśli nasz dochód wyniósł mniej niż 3091 zł, to po prawidłowym złożeniu zeznania, możemy się spodziewać zwrotu podatku z urzędu skarbowego. Maksymalna kwota takiego zwrotu wynosi 556,02 zł.

Jeśli jesteśmy pewni, że możemy liczyć na zwrot, to oprócz właściwego formularza PIT należy dostarczyć do urzędu dodatkowy załącznik z naszym numerem konta, na które chcemy ów zwrot otrzymać. Jeśli nie podamy numeru konta, to otrzymamy go w formie przekazu pocztowego. Jednakże w sytuacji, gdy wartość zwrotu nie przekroczy 8, 80 zł, wówczas będziemy musieli pofatygować się do kasy urzędu skarbowego. Pamiętajmy jednak, że jeśli posiadamy jakiekolwiek zaległości względem urzędu skarbowego, nadpłata nie zostanie nam zwrócona, lecz zaliczona na poczet tych zaległości.

Zwrot podatku na konto otrzymamy znacznie szybciej niż za pośrednictwem Poczty Polskiej i nie zapłacimy za przekaz. Oczywiście składając zeznanie liczymy, że urząd skarbowy jak najszybciej odda nam, co zabrał na poczet zaliczki. I słusznie. Aby jednak skrócić nieco ustawowy czas warto złożyć zeznanie drogą elektroniczną. Jak rozliczyć pit online dowiemy się ze strony Ministerstwa Finansów, a także portali o tematyce podatkowej (www.Pitax.pl). Wysłanie e – formularza za pomocną systemu Pitax.pl  znacznie skraca urzędową procedurę. Poza tym możemy złożyć zeznanie podatkowe nie wychodząc z domu, co dla wielu osób jest wielką zaletą takiej formy rozliczenia.